منوی اصلی
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 96921
بازديدکنندگان امروز: 241
کل بازديدکنندگان: 3641557
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگذاري صفحه: 0.6240 ثانيه
اخبار > توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني به زائران محترم حج


  چاپ        ارسال به دوست

توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني به زائران محترم حج

با احترام، در ادامه آخرين توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني به زائران محترم حج تمتع (ارسالي از سوي مركز مديريت بيماريهاي واگير) جهت استحضار و اطلاع رساني به كليه نيروهاي تحت پوشش ايفاد مي گردد. پيشاپيش از زحمات حضرت عالي و همكاران تشكر مي گردد. دکتر مجید محمدیان معاون بهداشتی دانشگاه و رییس مرکز بهداشت استان

______________________________

توصيه هاي سازمان جهاني بهداشت براي زائرين(حج عمره و تمتع)
در رابطه با كورونا ويروس جديد
(اول مرداد 1392)


I.    مقدمه:
طغیان همه گیری کوروناویروس عامل نشانگان تنفسی در خاورمیانه (MERS-CoV) برای اولین بار در سال 2012 آغاز گردید و تا کنون در 9 کشور گزارش شده است. بر اساس قوانین بهداشت بین المللی، سازمان بهداشت جهانی هماهنگی های بین المللی را در راستای پاسخ مناسب به پیدایش این ویروس آغاز نموده است. متن حاضر توصیه های سازمان بهداشت جهانی است برای مسئولین بهداشتی کشورها، و بیان میکند که چه افرادی برای سفر حج (تمتع و عمره) در ماه های آینده انتخاب گردند، و همچنین حاوی راهنمایی هایی در رابطه با کشف و نحوه برخورد با زائرین بیمار است. درحال حاضر خطر اکتساب بیماری برای یک نفر فرد زائر بسیار کم تعیین شده است.
II.    اطلاع رسانی صحیح در رابطه با خطر بیماری:
استفاده از تمامی امکانات و رسانه های موثر جهت اطلاع رسانی در زمینه بیماری و تهدیدات ناشی از این ویروس جدید، قبل از آغاز سفر حج، در حین سفر و بعد از پایان سفر حج به همه گروه های مهم در معرض خطر امری حیاتی و مهم می باشد. این گروه ها شامل:
•    تمامی زائرین حج تمتع و عمره
•    کارشناسان امر سلامت جامعه
•    اعضای تیم درمانی مسئول مراقبت و درمان از زائرین بیمار
•    آژانس های مسافرتی و جابجایی زائرین
•    عموم جامعه
1.    اقداماتی که قبل از آغاز سفر حج تمتع وعمره باید انجام گردد:
•    کشورهای اعزام کننده زائرین باید به آنها اعلام نمایند که در صورتی که به بیماری جسمی مهم و قابل توجهی (بعنوان مثال بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری مزمن ریه، نقص ایمنی) مبتلا باشند، احتمال ابتلا به بیماری ها در دوران سفر حج، از جمله کوروناویروس جدید، در آنها افزایش می یابد. به همین دلیل بهتر است زائرین بیمار قبل از سفر، توسط پزشک ویزیت شوند و آمادگی آنها برای سفر حج امسال توسط پزشک معتمد تایید گردد.
•    کشورها باید به زائرین و سازمان های مسافرتی در رابطه با "اطلاعات عمومی بهداشت در حین مسافرت" اطلاع رسانی مناسب انجام دهند تا خطر اکتساب عفونت، شامل آنفلوانزا و اسهال مسافرین، بطور کلی در حین سفر کاهش یابد. بر روی نکات ذیل باید تاکید ویژه انجام گردد:
•    با آب و صابون و به دفعات، شستشوی دست انجام گردد. اگر آلودگی دست ها چشمگیر و واضح نیست می توان از پاک کننده های قابل حمل (فوم و یا ژل که دارای الکل برای ضدعفونی می باشد) استفاده نمود.
•    سلامت غذای مصرفی را مورد نظر داشته و بر آن تاکید شود. از خوردن گوشت نیم پز و غذاهایی که در شرایط غیر بهداشتی طبخ و توزیع شده باشد خودداری نمایند. قبل از خوردن میوه ها و سبزیجات آنها را بخوبی بشویند. 
•    رعایت دقیق موازین بهداشت فردی
•    از تماس غیرضروری با حیوانات اهلی، وحشی و دام ها خودداری نمایند.

•    با همکاری سازمان ها و آژانس های مسافرتی سعی شود تا اطلاعات بهداشتی مورد نظر در دسترس کلیه زائرین قرار گیرد (بعنوان مثال در هنگام تهیه بلیط و یا زمان قبل از پرواز از مبدا)
•    از روشهای اطلاع رسانی مانند بوردهای اطلاع رسانی در هواپیما یا کشتی، بنرها، پمفلت آموزشی و اطلاع رسانی رادیویی در نقاط ورودی بین المللی میتوان استفاده نمود.
•    لازم است دانستنی های فعلی در مورد ویروس جدید MERS و راه های پیشگیری از ابتلا در حین مسافرت، جزو مطالب آموزشی برای زائرین قرار گیرد.
•    دستورالعملهای فعلی سازمان بهداشت جهانی و راهنماهای ملی تهیه شده در هر کشور در رابطه با مراقبت (ثبت و گزارشدهی) بیماری، اقدامات پیشگیرانه و نحوه برخورد با بیمار و درمان کلینیکی آنها باید در بیمارستان ها و مراکز تشخیصی درمانی توزیع گردد.
•    لازم است تا آزمایشگاه های تشخیصی جهت کوروناویروس جدید به تعداد کافی وجود داشته باشد و نحوه ارجاع بیماران به بیمارستان ها و خدمات آزمایشگاهی موجود به نحو صحیحی به پزشکان و اعضای تیم درمانی در سطح کشور اطلاع رسانی گردد.
•    کادر پزشکی که همراه زائرین اعزام می گردد باید آخرین دستورالعمل ها و اطلاعات پیرامون کوروناویروس جدید را، (شامل نحوه تشخیص علائم و نشانه های ابتدایی بیماری، گروه های پرخطر، اقدامات لازم در هنگام برخورد با مورد مظنون به بیماری و همچنین اقدامات ساده بهداشتی جهت پیشگیری از انتقال بیماری) در اختیار داشته و به آنها آگاه باشد.
2.    اقداماتی که در دوران سفر زائرین باید انجام گردد:
•    زائرینی که دچار بیماری قابل توجه  تنفسی حاد تبدار و سرفه گردند درحدی که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد نماید، لازم است توصیه گردد:
•    تماس های خود با سایر افراد را به حداقل رسانند تا از بیمار شدن دیگران جلوگیری شود
•    هنگام عطسه و سرفه نمودن دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانند و پس از آن دستمال را در سطل زباله بیاندازند و دستان خود را به دقت شستشو دهند؛ اگر دستمال در دسترس ندارند توصیه می شود در قسمت بالای آستین لباس خود عطسه یا سرفه نمایند. سرفه و عطسه نمودن در دست باعث آلودگی دست و انتشار بیماری از راه دستان آلوده می شود.
•    بیماری خود را به پزشکان اعزام شده به همراه گروه یا مرکز خدمات بهداشت درمانی اطلاع دهند.
3.    اقداماتی که بعد از پایان سفر زائرین لازم می شود:
•    از زائرینی که از سفر حج بازمی گردند خواسته شود تا اگر در عرض دوهفته بعد از بازگشت دچار بیماری تنفسی قابل توجه با علائم تب و سرفه گردند به نحوی که با فعالیتهای روزانه آنها تداخل داشته باشد، بصورت "خوداظهاری"، مراتب را به نزدیکترین مرکز بهداشت و درمان منطقه خود اطلاع دهند.
•    افرادی که با زائر بیمار مبتلا به بیماری تنفسی قابل توجه دارای تب و سرفه (در حدی که با فعالیتهای روزانه زائر تداخل داشته است) تماس نزدیک (روبوسی، دست دادن، صحبت در فاصله کمتر از 1 متر) داشته اند و سپس به بیماری تنفسی علامتدار مبتلا گشته اند باید به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی اطلاع دهند و از نظر کوروناویروس جدید (MERS-CoV) بررسی گردند.
•    پزشکان و تیم درمانی باید در مورد احتمال وجود کوروناویروس جدید در بین زائرین مبتلا به بیماری تنفسی شدید که تب و سرفه و درگیری بافت ریه دارند آگاه بوده و با دقت عمل نمایند. باید در مورد نمونه گیری و همچنین اقدامات پیشگیرانه و کنترل عفونت بیمارستانی با دقت و بر اساس دستورالعملهای سازمان بهداشت جهانی عمل نمایند. پزشکان باید بدانند که در بیماران مبتلا به نقص ایمنی ممکن است که تظاهرات غیرمعمول رخ دهد.
4.    اقدامات لازم در مبادی ورود و مرزها و هنگام جابجایی
سازمان بهداشت جهانی توصیه به انجام اقدامات غربالگری در مبادی ورودی نمی نماید و در حال حاضر منع مسافرت و تجارت به کشورهای دارای بیماران قطعی مبتلا به کوروناویروس جدید اعلام نشده است.
سازمان بهداشت جهانی به کشورها توصیه می نماید که توصیه های بهداشتی این متن را در اختیار آزانس های مسافرتی و زائرین قرار دهد و زائرین را تشویق به خود اظهاری نماید تا احتمال اکتساب بیماری به حداقل ممکن برسد.
بر اساس قوانین بهداشتی بین الملل کشورها باید تسهیلات لازم را برای ارزیابی زائرین بیماری که از سفر برگشته اند در کشتی و یا هواپیما و یا در مرزهای ورودی فراهم نمایند و درمورد اعزام بی خطر بیماران به بیمارستان و اقدامات تشخیصی و درمانی مناسب شرایط لازم را آماده نموده باشند.
اگر بیماری در هواپیما وجود داشته باشد می توان از "فرم تعین مکان بیمار" استفاده نمود. این فرم اطلاعات تماسی بیمار را شامل آدرس و شماره تلفن جمع آوری می نماید تا در آینده بتوان در صورت لزوم راحتتر با بیمار جهت پیگیری بیماری وی تماس برقرار نمود.


١٠:٥٢ - 1392/05/24    /    شماره : ١٢٥٣٧    /    تعداد نمایش : ٥٠٢٧ 

 

 

همایشها و سمینارها
پیوندها

http://bmc.muq.ac.ir/uploads/114_407_54_114_372_46_amoozesh.png

 

 

 

http://bmc.muq.ac.ir/uploads/nezam_parastari_92199.png